Ako správne darovať 2% z dane, alebo ako nás chce štát obrať aj o ne

Autor: Martina Grmanová | 5.3.2018 o 23:39 | (upravené 5.3.2018 o 23:44) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  2346x

Tento rok štát pripravil pre všetkých prijímateľov 2% z daní niekoľko nie príliš príjemných „noviniek“.

Poznáte to. Ako každý rok, práve v tomto čase dostávate na mail správy rôznych občianskych združení s prosbou o darovanie 2%. Zo stránok na internete na vás vyskakujú bannery s rovnakým cieľom.

Neraz ide o malé, aj novovzniknuté občianske združenia a neziskovky. Snažia sa určitým spôsobom pomôcť spoločnosti vo veciach, ktoré sú skutočne potrebné, či už ide o prínos v rámci zdravia, športu, kultúry, alebo inej oblasti. Sumy, ktoré OZ-tká dostanú z 2% daní k dispozícii, nie sú nijako závratné, často ide len o niekoľko stoviek eur, z ktorých financujú svoju činnosť, a tiež svoju existenciu (jednorazové výdavky aj pravidelné výdavky za prevádzkovanie stránky a pod.) a rozličné administratívne úkony (pre predstavu - samotný zápis do zoznamu prijímateľov 2% z daní vyjde u notára zhruba na 70€).

Tento rok však štát pripravil pre všetkých prijímateľov 2% z daní niekoľko nie príliš príjemných „noviniek“.

Prvou z nich sú nové tlačivá. Ak by ste použili staré, budú označené za neplatné a 2% tak prepadnú štátu. Túto aktualitu, našťastie, uvádza aj stránka http://rozhodni.sk/, kde nájdete nielen vhodné tlačivá, ale aj zoznam prijímateľov na rok 2018. 
Sú to zelené tlačivá Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov za minulý rok a Vyhlásenie. V poriadku.

Na lámanie chleba však prichádza až pri druhej „novinke“ značenia IČO vo Vyhlásení. O čo vlastne ide? IČO je skrátený názov identifikačného čísla organizácie, tvoreného 8-miestnym číselným kódom, ktorý slúži na odlíšenie právnických osôb.

Staré tlačivá mali na vyplnenie IČO presne stanovený počet 8 políčok pre 8-miestny číselný kód, takže ste sa, logicky, pri jeho vypĺňaní nemohli príliš pomýliť.
Nové tlačivá ale obsahujú políčok 12. Ako ho teda zapíšete? Pravdepodobne zľava doprava, ako ste bežne zvyknutí. A tu nastáva problém.

Finančné riaditeľstvo udáva ako jednu z noviniek a najčastejších chýb zarovnanie IČO zľava doprava. Správne by to malo byť totiž zarovnané sprava doľava. Ak pritom obsahuje menej ako 12 číslic (zdôrazňujem, že každé IČO má len 8 číslic), nepoužité políčka ostávajú prázdne. Trošku zavádzajúce, však? Finančné riaditeľstvo ešte v závere svojej správy dodáva:

„Ak vyhlásenie obsahuje nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie podielu zaplatenej dane zanikne automaticky. V  tomto prípade správca dane výzvu na opravu nesprávnych údajov nezasiela.“  
Z toho teda následne vyplýva – zlý zápis IČO a financie z 2% z daní z príjmu automaticky prepadajú štátu.

Táto informácia sa týka nielen OZtiek, ktoré zvyknú uvedené tlačivá „predpripraviť“ pre poskytovateľov 2%, aby už tieto údaje nemuseli vypĺňať (adresa + IČO združenia), ale aj samotných poskytovateľov či „darcov“ 2% z daní, ktorí o týchto skutočnostiach informovaní vôbec nemusia byť a väčšinou ani nie sú. Finančné riaditeľstvo však zrejme predpokladá, že bežný človek po príchode z práce pravidelne sleduje novinky na stránke finančnej správy.
Alebo razí cestu, čím viac omylov s IČO, tým viac peňazí pre štátnu kasu.

Ale povedzme si na rovinu: nezaťažuje už štát svojho občana zbytočnou byrokraciou až príliš? Nesťažuje neustále podmienky malým podnikateľom? Prečo chce týmto krokom znevýhodniť ešte aj neziskovky, ktoré značne participujú na rozvoji tejto krajiny? Zamyslite sa nad tým. A nezabudnite vyplniť správne IČO...

 

P.S.: Pre prípadné vyvarovanie sa ďalších nechcených omylov, pre ktoré vám neuznajú tlačivo Vyhlásenia (ako napr. nečitateľné písmo), navštívte túto stránku:
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_darovanie-dve-perc/bc

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?