reklama

Spoplatniť, či nespoplatniť?

V poslednej dobe sa veľa diskutovalo a písalo o výhodách spoplatnenia vysokého školstva. O výhodách. Nevýhody zástancom spoplatnenia zjavne unikajú. Alebo sa možno spoliehajú na to, že sa jednoducho stratia v hmle nového systému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (64)

Takmer všetky reformy majú podobu západných systémov. Nie vždy sa však systém uplatní dokonale a zväčša býva prispôsobený (ako komu vyhovuje) a nie vždy je aj dokonale uplatnený systém za určitých podmienok a okolností dokonalý.
Na pôde západných krajín sa systém osvedčil, ale uvedomuje si niekto, že k celkovému statusu západných krajín musí prekonať Slovensko ešte dlhú cestu?
Zatiaľ čo u nás si študenti môžu slabo platenými brigádami svoju finančnú situáciu len trochu prilepšiť (internát, strava, knihy, skriptá....... musia tiež z niečoho zaplatiť), západní študenti si svojimi brigádami školné môžu dovoliť aj platiť, prípadne majú možnosť študovať na štátnej a menej známej univerzite.
U nás však doteraz prevažoval celkom iný systém a na súkromných univerzitách študovali zväčša študenti, ktorí sa na inú školu nedostali, prípadne si môžu tento druh štúdia finančne dovoliť.
Po zavedení spoplatnenia školstva bude môcť študovať "každý". Kto si to bude môcť zaplatiť. Úprimne povedané, pochybujem, že "údajné" štipendiá, ktoré sú zakomponované do návrhu, by mohli vypomôcť a "zaplatiť" tak štúdium aj tým menej majetným.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Porovnávanie, či takzvané "ratingy" škôl mi pripadajú takisto trochu nezmyselné. Pravdupovediac by mali odzrkadľovať úspechy škôl v rôznych oblastiach - pedagogický proces, vedecká činnosť a iné. Ak si študent aj vyberie školu primeranú svojim potrebám, čo ak si nebude môcť dovoliť zaplatiť ju? V tomto okamihu sú preňho možné pomerne ochudobnené riešenia (pričom rátam s tým, že štipendium nie je schopné poplatky zaplatiť): vybrať si inú školu, alebo si zobrať študentskú pôžičku a splácať ju veľmi dlho a pomaly.
Medzi isté pofidérne výhody patrí aj zlepšenie kvality vybavenia a vzdelávania škôl, ktoré by sa eventuálne zrealizovať dali, otázne však je, či by sa aj realizovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak sa pozrime skutočnosti do očí. Z krajín V4 iba slovenské univerzity nepatria medzi 500 najlepších univerzít sveta. Iné krajiny majú jednoducho lepšie podmienky, lepšiu celkovú ekonomiku, politiku, skrátka sú o krok vpred.
Až tak veľmi dychtíme po súkromnom Harvarde, na ktorom sa za súčasných podmienok bude môcť len ťažko študovať?
Nie som si celkom istá, či sa táto reforma dokáže uplatniť rovnako ako na tom skutočnom Harvarde.

A ešte čosi. Čo na spoplatnenie hovoria študenti? Opýtal sa ich vôbec niekto? Veď tí, ktorí si tak veľmi želajú reformu o spoplatnení už dávno vyštudovali. A bezplatne - čiže vtedy ešte zadarmo.

Martina Grmanová

Martina Grmanová

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

možno sa po mne nezaprášiodídem ticho, bez menapoviem len zopár krátkych asibudem tu, blízko-vzdialená Zoznam autorových rubrík:  Citová výlevkaLen takKultúra a umenieSpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu